Vánoce jsou o něčem jiném, než je uklizený byt a dvacet druhů cukroví v krabicích. Přesto je fajn si některé věci naplánovat, abychom si mohli kouzelnou atmosféru užít o trochu víc. Poradíme vám, jak na to.
Zastavte se. Udělejte si něco dobrého do vánočního hrnku, zapalte svíčku, pusťte koledy a oblečte si vánoční svetr. Nadechněte se. Cítíte to? Vánoce jsou o vašem pocitu a ne uklizeném bytě. Nejsou o snaze stihnout více cukroví než loni, ale o jsou vašem pocitu radosti. Jak ale dostat z hlavy ten hlásek „musíš ještě tohle“ a užít si předvánoční čas? Máme pro vás pár tipů.
Co jiného by mohlo pomoct, než si to pěkně všechno zapsat. Stačí vám bohatě váš diář, ale pro větší organizační nadšence existují vánoční plánovače. Zkuste třeba ten náš.
Při plánování si vždy určete priority. Držte se toho, že co se nestihne, se prostě nestihne a svět se nezboří. Mám to ozkoušeno. Smyslem Vánoc není dokonalost. A jakmile na ní přestanete lpět, spadne z vás ta předvánoční tíha!
Co se nestihne, se prostě nestihne a svět se nezboří.
Vánoční úklid
Pro mě byl vánoční úklid vždy největší strašák. Jak to zorganizovat, aby to do Štědrého dne vydrželo a hlavně na další dny, kdy k nám proudí návštěvy.
Chcete-li se do úklidu opravdu ponořit, začněte co nejdříve. V listopadu můžete protřídit věci, které už dlouho čekají na vaši organizaci. Šatník, dokumenty, špajz, šuplíky s papírenským zbožím či kosmetikou. Můj oblíbený je na tohle instagramový profil @zorganizováno, kde je těchto tipů na třídění spoustu. Do toho pravého vánočního úklidu se pak pustíte s mnohem klidnější hlavou.
A pak už je na řadě právě úklid. Zapište si seznam, co je třeba udělat. Je na vás, jak vám to vyhovuje. Zda po místnostech nebo postupujete raději po jiných celcích - např. všude utřít prach. Zapište si to opravdu pečlivě. Teď si jednotlivé body rozplánujte časově. Celkem se mi osvědčilo nemít přesný harmonogram, protože ne vždy prostě stihnete daný den to a to. Tipem tedy může být poznamenat si, dokdy byste danou věc chtěli mít hotovou. Můj malý tip, který je možná pro většinu logický, ale nezaškodí si připomenout, je kuchyň uklízet až po pečení cukroví.
Pokud jste si seznam napsali dlouhý, označte si v něm i věci, které nemusí být. A buďte opravdu přísní. Uvidíte, že nakonec vám zbude jen opravdu pár priorit a budete mít radost, že jste k tomu zvládli i to méně důležité.
Jde-li to, rozhodně zapojte celou rodinu. Můžete si společně vytvořit plán, pustit si k tomu oblíbený vánoční film či písničky. Ušetříte nejen čas, ale strávíte i čas spolu.
A aby vás to v diáři nestresovalo, ale byla pro vás radost na ten seznam koukat, vyzdobte si ho samolepkami. Tohle funguje na 100 %.
Vánoce neprobíhají jen v kuchyni
Myslete na to, až si budete psát seznam druhů vánočního cukroví. Než se vůbec pustíte do to do listu s názvem vánoční cukroví, zamyslete se nad tím, jestli vám to pečení dělá radost a co konkrétně vám dělá radost. Pro mě je to vůně, která se line po místnosti, radost z vykrajování a zdobení. Ale zadělávání těsta už mě tolik netěší. Proto si vůbec nevyčítám, když si některé těsto koupím už připravené. A pokud vás pečení nebaví vůbec a už teď vás stresuje samotné plánování, věnujte čas spíše hledání toho, od koho si cukroví koupíte. Dost často tak můžete podpořit někoho jiného, pro koho je pečení naopak vášeň.
Stejně tak si co nejvíce usnadňuji nákup a přípravu středrovečerního jídla. Trvanlivé potraviny zapíšu do nákupního seznamu už na konci listopadu. Ryba či maso může mít v mrazáku už taky své místo dříve. A opět můj malý tip, při plánování vánočního menu nezapomeňte na 23. prosince. Dost často si totiž připravíme seznam všech pochoutek na následující dny, ale den před Štědrým dnem vymýšlíme, co k večeři.
Vánoční dárky
To je vždycky největší oříšek. Předpokládám, že pro plánovací maniaky už je tohle z části uzavřená kapitola. Ale doba je někdy uspěchanější a než si sedneme k seznamu dárků, je najednou prosinec. Seznam dárků jsem si psala vždy, teď má čestné místo v mém diáři i v mobilu.
Už několik let se mi vyplatilo psát si tipy na dárky po celý rok. Hodí se to pak i pro ostatní příbuzné, když se ptají, co mají dát k Vánocům vašemu muži či dětem. Stejně tak si tvořím i wish list pro sebe. Nestyďte se říct svá přání, když se vás někdo zeptá. Je to přeci lepší, než pak předstírat nadšení z něčeho, co vás netěší. Já si zapisuji maličkosti i velká přání.
Jednou jsem narazila na Pinterestu na seznam emergency dárků, tedy neutrálních maličkostí, které vás mohou zachránit v situaci, kdy prostě a jednoduše na někoho zapomenete, nebo nevíte co. Ideální pro sousedy, učitele do školek a škol, kolegy - tady se mi osvědčil i seznam tipů na jedlé dárky.
Když už jsem nakousla ten Pinterest, vytvořte si nástěnku s tipy na balení dárků. Nebojte, je tam toho spoustu i pro nás, co nemáme v krvi preciznost a opravdu to nezvládneme bez tuny lepenky. Tady mám zase malý tip pro ty z vás, kteří o Vánocích jezdíte na více míst. Když dárky zabalím, skladuji je v taškách (pevných typu ikea) podle míst, kde bude předávání.
A myslete na to, že v téhle době lze snadno vyřešit i dárky na poslední chvíli, takže pokud jste na něco zapomněli či prostě nepřišel ten pravý nápad, dá se toho sehnat spoustu i těsně před štědrovečerní večeří. Dárkové poukázky do oblíbeného e-shopu, spoustu nápadů na Slevomatu a máte-li o kus času víc, tak i ty, již zmíněné, jedlé dárky či něco, co vyrobíte. A nakonec i ty peníze se dají věnovat kreativně. Zase hledejte na Pinterestu.
Vánoční radost na míru
Nezapomeňte si do diáře poznamenat i to, co dělá Vánoce Vánocemi, a to je atmosféra. Pro mě je tohle přesně to období v roce, kdy se můžu v diáři nejvíce vyřádit. Takže šup do ruky vánoční samolepky, washi pásky (a žádné, že si je chcete šetřit), razítka, fixy či pastelky a tvořte. Kromě toho, že vás pak bude těšit se do diáře koukat, užijete si i samotné plánování. Nejlépe vám to půjde s vánočním samolepkovým kitem.
A aby nebylo vánoční plánování jen stres, poznamenejte si i ty vánoční drobnosti, které vás těší. Co třeba seznam pohádek a filmů, vánočních songů, zážitkový bucket list či seznam věcí, které ve vaší vánoční atmosféře nesmí chybět. Pro mě je to vánoční oblečení, hrnek, limitované edice kávy a svíčky.
Letos mám ještě jeden cíl, co si do diáře zapisovat, třeba ho rádi zkusíte také. Chtěla bych si každý večer (nebo alespoň co nejčastěji) sednout a zapsat si, jaký ten den byl. Nikdy jsem si vánoční deník nevedla, ale chci to zkusit. Protože přesně tyhle vzpomínky, které budu za rok číst, mi navodí tu pravou atmosféru.
Tak šup. Vraťte se na začátek, hrnek, svetr, hudba, váš diář a vytvořte si do něj přesně ty Vánoce, které chcete zažít.
▸ Podpořte článek nákupem vánočního plánovače a vánočního samolepkového kitu.